Intern Bunkernummer
La M 01
Lokatie
Lapscheure
Toegankelijkheid
Volledig vrij
Aantal kamers
2 toegangssassen en 1 centrale kamer
Type bunker
Mitrailleurbunker - Manschappenverblijf met dubbele open mitrailleuropstelling buiten
Routebeschrijving om deze bunker te vinden:
  • De eenvoudigste manier om deze structuur terug te vinden is doorheen het centrum van Lapscheure, de Vredestraat - Hoogstraat te volgen tot je op een T komt met de Groenendijkstraat.
  • Draai hier naar rechts af, de weg gaat over in de Pannepolderstraat.
  • Draai hier linksaf op de weg Zeedijk.
  • De weg zal overgaan op overhard, 50 m verder draait deze onverharde wegel af naar links.
  • In deze bocht zie je recht voor u, 100 m ver in een veld korterbij de Nederlandse grens, deze structuur als de meest linkse van 2 van dergelijke structuren die je daar kan zien liggen.
  • Men kan deze structuur ook bereiken door vanaf de Damse Vaart komend, de weg Zeedijk verder te vervolgen. Deze zal wel deels onverhard worden in dat geval.
  • Waar deze dan naar rechts afbuigt, zie de beide structuren dan 100 m verder op uw linker kant liggen in het veld.
  • Dit is dan opieuw de meest linkse van de 2 structuren.
Oude Bunkerkaarten en nummeringen van toepassing op deze bunker
  • Omdat er van de structuren van de Hollandstellung niet echt een eenduidige nummering bestaat, is het natuurlijk vervelend dat deze die er mogelijks al van bestaan op de duur allen door elkaar worden gebruikt en we op de duur het bos door de bomen van nummeringen niet meer zien staan. Dit zijn alvast de nummeringen die ik ken van deze bunkers:

Kaart: de Hollandstellung - Sector Marinegedeelte vertrekkend aan de Damse Vaart

De moeilijkheid bij deze kaart, is dat ze niet altijd nummert per structuur maar soms per cluster van structuren. Dit vermoeilijkt natuurlijk het weten of men alle structuren wel degelijk heeft gevonden.

Deze structuur is de de op deze kaart met "20++" aangeduide structuur. Iets zuidelijker is de gelijkaardige structuur "19++" getekend. De grote manschappenbunker voor 100 man horende bij het Stutzpunkt Gustav en staat op deze schets wel vermeld maar draagt geen specifiek nummer. De kleinere dubbele observatiebunker en munitienis zijn er niet op vermeld.

(Kaart: Collectie Alain Van Geeteruyen)

Kaart: de Hollandstellung - Detail Stutzpunkt Gustav.

De kortstbijgelegen structuren op de voorlijn zijn de zo goed als identieke structuur La M 02, de grote manschappenbunker La M 03 voor 100 man en de kleine munitienis La M 04 die vlakbij dubbele observatiebunker La M 05 ligt. Deze 2 laatste structuren zijn op deze schets totaal niet aangeduid..

(Kaart: Collectie Alain Van Geeteruyen)

Kaart: de Hollandstellung - Detail zone Lapscheure zuidelijk Damse Vaart tot Middelburg dubbelkanaal afkomstig uit Belgische prospectie in 1919.

Op dit plannetje zie je de structuur aangeduid als nr 19.

(Kaart: Collectie Alain Van Geeteruyen)

Huidig kadastraal perceelnummer waar de bunker bijhoort en werd gebouwd:
  • Gemeente Lapscheure, Sectie E, kadastrale perceel 102a (gedeeltelijk).
  • Geen enkele structuur op Lapscheure kreeg een specifiek apart kadastraal perceelnummer.

Kadasterschets en luchtfoto.

Op deze kadasterschets anno 2025 zie je dat de weg Zeedijk ook op dit gedeelte een kadastraal nummer draagt. Mogelijks is de weg Zeedijk ook voor dit gedeelte te beschouwen als een private wegel.

Deze structuur is in de noordwestelijke hoek te zien van de kouter rechts op de foto. De bunker draagt geen apart kadastraal nummer maar is er wel zichtbaar op (alhoewel men hem niet als structuur heeft herkend zoals wel is gedaan met de meer zuidelijke structuur La M 02 meer zuidelijk op dezelfde kouter)

Kadasterschets en luchtfoto.

Detail van de kouter met beide structuren. De witte rand rechts is waar België overgaat in Nederland.

Meer details over de originele eigenaars en de aktes behorende bij deze bunker:
  • De originele eigenaars van locaties waar Duitse bunkers werden gebouwd, werden niet zoals bij de bouw van Belgische bunkers in het interbellum onteigend. Zij hadden gewoon pech en de Duitse bezetter eigende zich de grond toe en bouwde er op wat hij er wilde opzetten. Men had daar als burger weinig over te klagen en kreeg dus op die manier een In veel gevallen giftig Duits cadeau.
  • Na de oorlog werden deze bunkers dan ook automatisch opnieuw eigendom van wie er origineel eigenaar van was voor de opeising gezien zij daar nooit voor onteigend waren.
  • Zeer zelden zijn daar na de oorlog van Belgische kant schadevergoedingen voor betaald omdat de aanwezigheid van de structuren soms wel meer dan storend was voor de originele eigenaars of omdat de structuren interessant waren om over te nemen als Belgische bunkers naar de toekomst toe (is zelden gebeurd voor alle duidelijkheid)
  • Het stond de eigenaar dan ook, zeker in de beginperiode na WOI, vrij daar mee te doen wat hij wou, al was afbreken zelden een optie omdat daar zeker op die momenten de middelen niet toe bestonden.
  • De structuur ligt oostelijk van de weg Zeedijk, ongeacht of dit dan ondertussen private weg of openbaar domein is.
  • Gezien er nooit officieel onteigend zal zijn, zal hij heden privébezit zijn van de eigenaars van de kouter waar de dijk waar deze bunkers opstaan, bijhoort.

Luchtfoto 1971 www.geopunt.be van het ganse Stützpunkt Gustav

Oude luchtfoto uit 1971 van de zone waar deze structuur duidelijk opstaat. Je ziet er letterlijk nog de 5 structuren op staan die nog gekend zijn als Stutzpunkt Gustav. Op de noordelijk lopende smalle donkere strook de 2 kleine structuren, de dubbele observatiepost en de kleine munitienis (meest zuidelijk, allicht de witte stip onderaan). Westelijk en zuidelijker de 2 manschappen-mitrailleurbunkers met beiden een open veldopstelling in het veld. Deze structuur is de meest noordelijke van de twee. Op dezelfde hoogte westelijk naast de bestaande gebouwen, de grote manschappenbunker voor 100 personen. Toen stond deze laatste nog volledig vrij.

Luchtfoto 2000 - 2003 www.geopunt.be

Dezelfde luchtfoto anno 2000 a 2003. Het zicht is allicht nog vrij ongewijzigd met de situatie in 1971.

Luchtfoto 2025 - Google Earth

Een blijvend vrij identiek zicht voor deze bunker.

Localisatie van de bunker op de bunkerlinie:
  • Het betreft 1 van 2 structuren op de voorlinie van de Hollandstellung bij het Stutzpunkt Gustav.
  • In de velden tussen deze bunkers en de Nederlandse grens moet ook nog de dodendraad gelopen hebben.
  • Bij dezelfde voorlijn hoorde dat ook nog een een iets noordwestelijker gelegen artilleriestelling voor 5 cm geschut (La M 04 en La M 05 zijn daar de resten van).
  • De eerstvolgende voorliniebunkers meer zuidelijk, zijn te zoeken bij Stutzpunkt Karl op Middelburg en betroffen allicht 3 gelijkaardige structuren. De eerste 2 hiervan zijn heden verdwenen.

Functie van de bunker op de linie (link met eventueel andere structuren)

  • Een mitrailleurbunker-manschappenverblijf met bijhorende dubbele uitwendige MG-opstelling op de oostkant van Stutzpunkt Gustav.
  • De 2 open mitrailleuropstellingen buiten de bunker bewaken bij deze structuren de noord-, volledige oost- en westkant van de beide structuren.
  • De 2 manschappenbunkers stonden met signaallichten allicht via de westelijk georiënteerd raampjes in contact met de structuur op het algmene plan aangeduid als "22++" (verdwenen structuur La M 21)
  • Welk type structuur dat was, is voorlopig onbekend.
Structuur van het bunkertje:
  • 2 L-vormige toegangssassen en 1 bunkerkamer.
  • De bunker zelf heeft enkel naast zijn noordelijk georiënteerde toegang, een schietgat in de bunker voor mitrailleur.
  • De zuidelijke toegang heeft dit niet.
  • 2 mitrailleuropstellingen buiten de structuur uitkijkend op het Lapscheurse Gat

Bouwplannen horende bij deze bunker

Schets van dit type van opstelling zoals opgemaakt door Belgische prospectie in 1919 van de hier aanwezige structuren.

Op de schets zie je centraal de manschappenbunker met 2 ingangen links en rechts, aangeduid met (1) en (2). Daarnaast duidt men 3 openingen aan. (3) en (4) zijn observatieopeningen en allicht ook tevens bruikbaar als schietgat voor mitrailleur. Deze zijn bij deze structuur La M 01 enkel aan de noordzijde aanwezig. Bij de zuidelijk gerichte toegang is deze er niet. Aan de zuidelijke toegang is dit schietgat terug te vinden als als een bergplaats in de wand. De opening (5) is wel degelijk als een soort raampje in de bevriende richting aanwezig. Vanaf de 2 ingangen loopt een loopgraaf in de richting van 2 open veldopstellingen. Een ervan ligt noordoostelijk van de structuur. De tweede iets zuidoostelijk ervan.

Grondplan van dit type bunker

Dit structuurtje wordt omschreven als een bunker Type E. De schets klopt perfect met deze structuur op de nissen in de wanden en het ene schietgat (links op de schets aanwezig) na die hier niet zijn weergegeven. Ook het raampje aan de bevriende kant, centraal in de bunkerkamer is niet getekend. (Bron: KLM)

Omschrijving van het bunkertje:

  • Het is alvast een bunker deel uitmakend van het gedeelte van de linie opgetrokken door het Duitse Marinekorps. Voor meer details over de specifiek daarbij toegepaste bouwprincipes, zie deze link.
  • Dit impliceert in elk geval dat hij volledig als een monoliet ter plaatste gestorte gewapende betonnen structuur is opgetrokken.
  • Ook het plafond is uitgewerkt in ter plaatse gestort gewapend beton.
  • Aan de buitenzijde ziet men een bunker met aan 2 zijdes een toegangscomplex.
  • De beide toegangscomplexen hebben een achttal treden naar beneden zodat de structuur toch vrij diep en grotendeels onder het maaiveld zit ingewerkt.
  • Daarna komt men in een L-vormig toegangssas.
  • Beneden waar men in dit toegangssas uitkomt aan de trap zit normaal aan elke zijde een soort van sterfput voor overtollig water op te vangen en laten wegtrekken in de ondergrond.
  • In het noordelijk geknikte toegangssas, is er links in de wand een schietgat met zeer specifieke uitbouw en vorm uitgewerkt. Waarom specifiek de uitgewerkte vorm is tot op heden zeker nog nergens in detail verklaard teruggevonden.
  • Bij de zuidelijke toegang is waar dit schietgat kon zitten, een grote nis uitgewerkt maar geen 2e schietgat.
  • Deze toegangssassen komen elk van een andere zijde uit in de bunkerkamer.
  • In de tussenwand tussen de bunkerkamer en het toegangssasen zit allicht aan beide zijdes nog een toegangsverdediging. (maar deze konden door de hoge waterstand in de structuur nog nooit vastgesteld worden)
  • Daarna komt men in de centrale bunkerkamer die origineel van de sassen afgescheiden was met een houten deur.
  • In de langse zijde van de kamer zie je aan de bevriende zijde een kleine opening in de wand die allicht uitkeek op een verdwenen structuur verderop in de velden. Allicht kon men op die manier bv met lichtsignalen, onderling contact houden.
  • In de andere langse zijde zit enkel een nis, maar niet zo een opening.
  • Rondom de kamers waren in de wanden een soort van etagères voorzien waarin mogelijks houten leggers werden geplaatst zodat men materialen tegen de muur kon opbergen. Mogelijks waren dit geen étages maar een een soort van smalle matrozenbedden die hieraan werden opgehangen. Heden zie je enkel nog gaten in het beton waar deze ijzers zaten. Al deze orginele ijzers zijn heden verdwenen en allicht met de tijd doelbewust verwijderd.Het zijn ook deze gaten die heden meestal gebruikt zijn door zwaluwen om er hun nesten aan te koppelen en vast te hechten.
  • In de hoeken van de kamer vindt men in de wanden ingewerkt 4 ventillatiegaten naar het dak toe uitgewerkt. Aan de buitenzijde zijn deze op het dak terug te vinden als bobbels met centraal een ventillatiegat naar boven.
  • Deze bunkerkamer was origineel afgescheiden van deze sassen met deuren waarvan de hengsels nog zichtbaar zijn.
  • Aan de buitenzijde waar de structuur werd betreden waren origineel geen deuren.
  • Intern waren de wanden van de bunker bekleed met houten planken. Men ziet in de wanden nog de bevestigingslatten hiertoe zitten.
  • Tegen het Lapscheurse gat kan men nog de restanten vinden van 2 buitenopstellingen voor mitrailleurs bij deze bunker.
  • Uitwendig heeft de structuur altijd allicht zoveel mogelijk aan het zicht onttrokken geweest vanaf de vijandelijke zijde door grondbermen waar ook de open geschutsopstellingen zaten verscholen.
  • Er zijn echter ook zeer beperkt nabij de toegangscomplexen en de buitenhoeken, zelfs aan de vijandelijke zijde, wat restanten van gaten in het beton te vinden waar ooit mogelijks houten bevestigingsblokken in het beton zaten om er bv rieten wanden tegen te bevestigen. Mogelijk enkel om de kopse kanten van de structuren nog wat meer aan het zicht te onttrekken.
Actuele toestand van deze bunker:
  • De bunker is intern nog in zeer goede staat maar staat permanent zwaar onder water.
  • Dit kan gaan van 20 cm in drogere periodes maar het kan gerust oplopen tot meer dan 1 meter in zeer vochtige periodes.
  • Mits dus de juiste laarzen aan te trekken, is de structuur zoals op de foto's hieronder te zien, wel degelijk bezoekbaar.
  • De structuur is door deze situatie behalve in zijn toegangscomplexen ook vrij goed gespaard gebleven van overtollig afval. Ook liggen ze hiervoor gelukkig vrij ver van openbare wegen.
Draagt de bunker nog sporen van strijd:
  • De structuur draagt aan de bevriende zijde, de kant dus met het raampje in westelijke richting meerdere locaties met projectielinslagen van kogels.
  • Ook in beide toegangssassen zijn projectielinslagen terug te vinden.
  • Deze inslagen zullen te koppelen zijn aan de bevrijding van september 1944 toen ook in deze zone vrij zwaar is gevochten en de structuren opnieuw gebruikt zijn van Duitse kant om zich te verschansen tegen de oprukkende gealieerde troepen. Het zijn dus allicht grotendeels geallieerde kogelinslagen uit WOII.
Anekdotes, leuke weetjes en verhalen direct koppelbaar aan dit bunkertje:
  • Nabij deze 2 structuren La M 01 en La M 02 is nog massa's munitie teruggevonden die ooit diende opgehaald te worden door DOVO. Dit betrof massa's achtergelaten Duitse munitie van geweren (kogels) en heel wat zware artilleriegranaten voor FLAK geschut. Deze moet ooit achtergebleven zijn toen de regio van Duitsers werd gezuiverd in september 1944.
  • De hoeveelheid was zo groot dat ze zelfs tijdelijk bewaakt is geweest door de politie om bezoekers afzijdig te houden terwijl DOVO deze kwam ophalen.

Foto's van deze bunker

Oude foto uit 1916-1917 - Boek De Hollandstellung - Hans Sakkers

Deze foto uit allicht 1916 verwijst naar de aanwezige mitrailleurbunker nrs "19" en "20". Op de achtergrond zie je wel degelijk de nog bestaande bebouwing op Zeedijk nabij de cluster Gustav. De bomen op de foto zijn te zoeken langs de onverharde weg Zeedijk. Je ziet ook duidelijk dat dit terrein hier toen veel meer een slikkengebied was en nu grotendeels gedempt is en bruikbaar gemaakt voor landbouw. Ik heb sterk mijn twijfels op op deze foto de bunkers al bestaan. Ik vermoed dat we kijken op de eerste fase waarbij enkel nog uitgewerkte mitrailleurposten zullen bestaan hebben. Allicht nog enkel de huidige nog terug te vinden open mitrailleuropstellingen zonder de betonnen bunkers zelf. (Foto: Boek De Hollandstellung p113 - Hans Sakkers )

Foto's van deze bunker

Oude foto uit 1991 - Collectie Alain Van Geeteruyen

De voorlopig oudste foto's tonen de manschappenbunker in een winters landschap. Rechts van de structuur zie je de afsluiting die heden nog altijd naast de bunker te vinden is. Links achter de afsluiting van de weide, een van de 2 aanwezige open veldopstellingen. (Foto: Collectie Alain Van Geeteruyen)

Detail van de zuidelijke toegang met de 2e open veldopstelling bij deze structuur (Foto Collectie Alain Van Geeteruyen)

Oude foto allicht rond 2000 - Foto Replica

Zicht op dezelfde bunker vanaf de weide toen in gebruik als koeienweide. (Foto Replica)

Eigen prospecties 2016 - 2017

Zicht vanaf de weg Zeedijk. Links achteraan in het veld deze bunker La M 01. In de verte meer naar rechts zijn kompaan La M 02

Gelijkaardig zicht reeds van dichterbij.

De bevriende zijde van de structuur. Aan deze zijde zat centraal een soort van raampje, allicht meer specifiek een observatieraampje om lichtsignalen te kunnen opvangen of uitsturen.

Merk op dat dit observatiegat het bij de bevrijding in september 1944 zwaar te verduren kreeg. De structuur is toen bij de laatste geboden weerstand van de Duitsers nog gebruikt als verschansing wat hier dus duidelijk zijn sporen naliet. De structuur toont op deze zijde nog meerdere projectielinslagen. Ook in de toegangssassen van de bunker zijn deze nog terug te vinden.

Een beetje raar is dat de bunkers toen omgekeerd zijn gebruikt om aan de vijand te weerstaan. De oude bevriende zijde werd plots de aanvalszijde.

Detail van het observatiegat. Je ziet duidelijk dat hier ooit een scharnierend luikje voorzat. Links nog een metalen scharnier.

Blik naar binnen naar de linker toegang. Zoals je zit staat de structuur hier zeker 1 meter hoog onder water.

Blik in andere richting intern de structuur. Vanop een afstand zie je duidelijk de resten van etageres die allicht een vorm van matrozenbedden waren in dit type van bunkers.

Nog een aantal kogelinslagen op de rechter hoek van dezelfde zijde van de bunker.

De toegang van de structuur uitkijkend op de tweede stuctuur La M 02

Binnenzicht in het toegangssas. Ook hier beneden op de achtergrond een projectielinslag.

Nog lager maar door de rommel zeker niet zichtbaar, allicht nog een toegangsverdediging.

Aan deze toegangszijde had de structuur geen schietgat / observatiegat zoals aan de andere zijde wel degelijk aanwezig is.

Rechts de vijandelijke zijde van de structuur die allicht grotendeels in de toenmalige dijk zal ingewerkt gezeten hebben. De grond zal zoals nu ook nog te zien ook op de betonnen dakstructuur gelegen hebben. Dit verklaart ook waarom de ventillatiegaten op het dak bijkomend verhoogd zijn met een soort van betonnen bobbels.

De vijandelijke zijde van de structuur met goed in het zicht de beide open geschutsopstellingen.

De toegangzijde langswaar we de structuur een eerste keer hebben benaderd. Deze noordelijk georiënteerde zijde heeft wel degelijk een observatiegat / schietgat links van de toegang.

Zicht op dezelfde kopse kant van de bunker. Het schietgat / observatiegat zit zeer laag tegen de grond en is op foto's zelden zichtbaar.

Blik in het toegangssas dat ook bij de prospectie zeker 1 meter hoog onder water stond (5 a 6 traptreden hoog)

Onderaan maar met de hoge waterstand volledig onder het waterniveau, zal hier ook nog een toegangsverdediging vanuit de bunkerkamer. Dit zal enkel op deze toegang zitten, allicht niet op het andere toegangssas gezien dit ook aanzien wordt als een aanvalskant.

Blik in dit toegangssas met toch opnieuw projectielinslagen. Dit laat vermoeden dat men de structuren in september 1944 van geallieerde kant toch vurend betrad uit vrees dat er toch nog Duitsers achtergebleven waren.

Links het toegangssas, rechts het observatiegat / schietgat.

In dit geval moet het wel degelijk toch ook een schietgat geweest zijn. Helaas is de hoogte toch te beperkt om hier bv een zware maximmitrailleur model 08 te kunnen in opstellen. Ook is de uitwerking van het schietgat zeer gedetailleerd en ontbreekt waarom deze specifieke vorm. Rechts in de uitsparing in het schietgat steekt ook nog een buis waarvan de bedoeling totaal onduidelijk is. Onderaan rechts zal wel een nis geweest zijn voor het opbergen van munitiekoffers.

Blik naar de locatie waar ooit een zware houten toegangsdeur zal gezeten hebben;

Blik naar de overzijde van de bunkerkamer met achteraan het tweede toegangssas in zuidelijke richting. Aan die zijde is geen schietgat aanwezig, wel een grote rechthoekige stapelnis.

De zijmuur van de bunkerkamer tegen het noordelijke toegangssas. De wanden hebben ook in deze structuur ingewerkte houten latten in de langsrichtingen. De wanden zullen dus ooit bekleed geweest zijn met houten planken.

Blik op het centrale observatiegat in bevriende richting. Dit moet zeker zicht geboden hebben op de verdwenen bunker La M 21 van waaruit allicht lichtsignalen konden gegeven worden naar deze bunker. Misschien diende de lichtsignalen ook omgekeerd van hier naar daar gestuurd te kunnen worden.

Een gelijkaardig zicht in de andere richting.

Terugblik met achteraan opnieuw het schietgat.

In de 4 hoeken van de kamer, zitten in de wanden ventillatiegaten door het dak voorzien. Op het dak zelf zijn deze uitgewerkt als betonnen bulten, allicht om boven de grond en het gras op het dak uit te steken.

Ventillatiegat aan overzijde van de kamer.

Blik in het tweede toegangssas.

Zuidzijde van de bunker met vooraan rechts 1 van de 2 aanwezige buitenopstellingen voor mitrailleur.

Detail van de opstelling. De zware betonnen tussenwand zal als bescherming gediend hebben voor de mitrailleurs op palen opgesteld. Afhankelijk of er risico van beschieting was in dit geval uit zuidelijke of noordelijke richting, kon men de mitrailleur toch gebruiken met die wand als bescherming.

Detail van de 2e open mitrailleuropstelling. Ook deze was dus bedoeld om het oostelijke terrein onder vuur te kunnen nemen.

Enkele recentere foto's anno 2020 - de structuren waren in deze regio toen beperkt geruimd omwille van ze beter onder de aandacht te proberen brengen. (Foto's Collectie Ronny De Rocker)

Fraai zicht op de bunker vanaf de weide voor de bunker die toen serieus onder water bleek te staan. (Foto: collectie Ronny De Rocker)

Het observatiegat aan de bevriende zijde. Op het dak zeer duidelijk zichtbaar, de betonnen bobbels waar de ventillatiegaten uitkomen op het dak. (Foto: collectie Ronny De Rocker)

Detail van de noordelijke toegang met links het observatiegat / schietgat. (Foto: collectie Ronny De Rocker)

Detail van de zuidelijk georiënteerde toegang. De rommel van houten palen die hier allen in het water dreven, zijn blijkbaar allen verwijderd. (Foto: collectie Ronny De Rocker)

Detail van 1 van de 4 mitrailleurpalen bij deze bunker. (Foto: collectie Ronny De Rocker)

Specifieke bijkomende interessante bronnen:

  • Agentschap Onroerend Erfgoed 2017: Hollandstellung - https://inventaris.onroerenderfgoed.be/erfgoedobjecten/127073
  • Manschappenbunker met dubbele open gevechtsstelling - https://inventaris.onroerenderfgoed.be/dibe/relict/300980
  • Ook hier kan men zich serieus de vraag stellen waarom een dergelijk mooi intacte structuur die ooit beschermd was, onttrokken moet worden uit zijn bescherming? Opnieuw een schandvlek op een dienst zoals de Dienst Onroerend Erfgoed die toch erfgoed diende te beschermen tegen verdwijnen of heb ik het totaal mis voor...
  • Stuzpunkt Gustav is allicht 1 van de meest intacte stukjes op de linie.
Vorige: La M 03
Volgende: La M 02